Difference between revisions of "Template:Indian Independence Movement"
Jump to navigation
Jump to search
imported>Rama's Arrow |
|||
| Line 21: | Line 21: | ||
|- | |- | ||
|align=right|'''Freedom Fighters:''' | |align=right|'''Freedom Fighters:''' | ||
| − | |[[Lokmanya Tilak]] <nowiki>|</nowiki> [[Mahatma Gandhi]] <nowiki>|</nowiki> [[Sardar | + | |[[Lokmanya Tilak]] <nowiki>|</nowiki> [[Mahatma Gandhi]] <nowiki>|</nowiki> [[Sardar Patel]] <nowiki>|</nowiki> [[Jawaharlal Nehru]] <nowiki>|</nowiki> [[Subhas Bose]] <nowiki>|</nowiki> [[Bhagat Singh]] <nowiki>|</nowiki> [[:Category:Indian freedom fighters|More...]] |
|- | |- | ||
|align=right|'''British Figures:''' | |align=right|'''British Figures:''' | ||