Difference between revisions of "Template:Indian Independence Movement"
Jump to navigation
Jump to search
imported>Rama's Arrow |
|||
| Line 24: | Line 24: | ||
|- | |- | ||
|align=right|'''British Figures:''' | |align=right|'''British Figures:''' | ||
| − | |[[James Andrew Broun-Ramsay, 1st Marquess of Dalhousie|Lord Dalhousie]] <nowiki>|</nowiki> [[Robert Clive, 1st Baron Clive|Robert Clive]] <nowiki>|</nowiki> [[E. F. L. Wood, 1st Earl of Halifax|Lord Irwin]] <nowiki>|</nowiki> [[Archibald Wavell, 1st Earl Wavell|Lord Wavell]] <nowiki>|</nowiki> [[Louis Mountbatten, 1st Earl Mountbatten of Burma|Lord Mountbatten]] <nowiki>|</nowiki> [[ | + | |[[James Andrew Broun-Ramsay, 1st Marquess of Dalhousie|Lord Dalhousie]] <nowiki>|</nowiki> [[Robert Clive, 1st Baron Clive|Robert Clive]] <nowiki>|</nowiki> [[E. F. L. Wood, 1st Earl of Halifax|Lord Irwin]] <nowiki>|</nowiki> [[Archibald Wavell, 1st Earl Wavell|Lord Wavell]] <nowiki>|</nowiki> [[Louis Mountbatten, 1st Earl Mountbatten of Burma|Lord Mountbatten]] <nowiki>|</nowiki> [[Stafford Cripps]] <nowiki>|</nowiki> [[Frederick William Pethick-Lawrence, Baron Pethick-Lawrence|Lord Pethick-Lawrence]] |
|- | |- | ||
|align=right|'''Independence:''' | |align=right|'''Independence:''' | ||